Andrzej Duda, Prezydent RP, zawiesza ustawę przyznającą status języka regionalnego śląszczyźnie
Powołując się na informacje udostępnione przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, prezydent kraju, użył swojego prawa do veta w odniesieniu do poprawki do ustawy dotyczącej mniejszości narodowych i etnicznych. Propozycja ta zakładała uznanie śląszczyzny za język regionalny, co by uczyniło go drugim po kaszubskim językiem o takim statusie na terenie Polski.
Inicjatywa wprowadzenia nowelizacji przyszła z KO i została zaprezentowana Sejmowi na początku roku. Na koniec kwietnia parlamentarzyści z koalicji rządzącej udzielili jej aprobaty. Pomimo sprzeciwu ze strony PiS i Konfederacji, projekt przeszedł również przez Senat.
Jak dowiedzieliśmy się od Biura Prezydenta w ostatnią środę za pośrednictwem platformy X, 29 maja 2024 roku Andrzej Duda odrzucił propozycję zmiany ustawy dotyczącej mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego i odesłał ją do Sejmu celem ponownego przeanalizowania.
W wydanym przez Kancelarię Prezydenta oświadczeniu czytamy, że Duda uznał, iż nie spełniono warunku umożliwiającego przyznanie statusu języka regionalnego etnolektowi śląskiemu.
Biuro Prezydenta w swoim oświadczeniu powołało się także na opinię ekspertów, którzy w większości uważają, że gwary śląskie należą do języka polskiego, a śląski dialekt jest tak samo częścią języka polskiego jak dialekty małopolski, wielkopolski czy mazowiecki.
Zgodnie z artykułem zawartym w ustawie z 2005 roku dotyczącej mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, wymogiem stawianym przed etnolektem, aby mógł on być uznany za język regionalny, jest różnica od oficjalnego języka państwa.
Kancelaria Prezydenta podkreśliła również, że Andrzej Duda podziela obawy co do konsekwencji uznania etnolektu śląskiego za język regionalny. Taka decyzja mogłaby bowiem prowadzić do podobnych postulatów ze strony innych grup regionalnych pragnących uznania dla swoich lokalnych języków.