Weekend w plenerze pod Śremem
Niespieszna sesja z książką i opalaniem nad wodą, a może do lasu na trekking? Bez względu na to, czy preferujesz spokojny, czy może aktywny styl spędzenia wolnego czasu, z pewnością znajdziesz coś tutaj dla siebie. Oto dwa warte uwagi miejsca na weekendowy wypad w plener pod Śremem.
Jezioro Grzymisławskie
Jezioro Grzymisławskie to popularne miejsce wśród śremian. Jest to jezioro rynnowe o długości niemal 8 kilometrów z plażą miejską, położone zaledwie 6 kilometrów na południe od Śremu. W sezonie letnim miejsce to jest strzeżone przez ratowników WOPR. Działa tam również mini strefa gastronomiczna.
Na terenie kąpieliska działa również wypożyczalnia kajaków oraz wakepark, w którym można spróbować swoich sił w różnych sportach wodnych. Można tam znaleźć także boisko do siatkówki plażowej, siłownię zewnętrzna czy strefę do francuskiej gry w kule – boule, nie brakuje więc także atrakcji wspierających aktywność fizyczną.
Warto dodać, że przy jeziorze swoją siedzibę ma klub żeglarski z tradycjami – „Odlewnik”, który działa już od ponad pięciu dekad, mieści się tam również przystań żeglarska o tej samej nazwie.
Jezioro Grzymisławskie to idealna lokalizacja dla osób lubiących wypoczynek nad wodą – jak opalanie, granie w piłkę, pływanie.
Park Krajobrazowy im. Dezyderego Chłapowskiego
Park Krajobrazowy im. Dezyderego Chłapowskiego to tereny zielone położone około 20 kilometrów od Śremu. Park obejmuje obszary zlokalizowane w gminach Kościan, Krzywiń i Śrem, leży również na Równinie Kościańskiej. Park powstał w 1992 roku i ma powierzchnię 17.200 hektarów. Jego teren porasta nawet 270 różnych gatunków roślin, zamieszkują go również aż 43 gatunki motyli oraz rzadki gatunek pszczoły – tzw. porobnica murarka. Miejsce to zamieszkują również ssaki: daniele, sarny, łosie, wydry, jenoty czy bobry europejskie.
Przez teren parku krajobrazowego przebiega kilka szlaków turystycznych: czarny (Kościan – Gryżyna – Kopaszewo – Rąbiń) i zielony (Kościan – Racot – Gryżyna – Nowy Dębiec – Osiek – Choryń – Turew – Kopaszewo – Książ Wielkopolski), wytyczono tam również ścieżkę ekologiczno – dydaktyczną. Na trasie natrafić można nie tylko na zachwycającą przyrodę, jak np. pomnik przyrody Dąb Dezydery, ale także zabytkowe pałace czy kapliczki leśne, np. kaplicę stylizowaną na styl zakopiański i datowaną na rok 1910 czy zespół pałacowo-parkowy z 1770 roku, który stanowi dawną rezydencję rodu Chłapowskich. Ważną część parku stanowi sieć zadrzewień wykonanych w latach dwudziestych XIX. wieku i zainicjowanych przez generała Dezyderego Chłapowskiego, który został zresztą patronem całego tego miejsca. W okolicy znajduje się również zabytkowa gorzelnia z 1918 roku, które oferuje zwiedzanie z przewodnikiem i odkrywanie tajemnic produkcji wódki i spirytusu tradycyjnymi metodami.
Warto również dodać, że na terenie parku regularnie wykonywane są różnego typu badania, np. dotyczące ekosystemu krajobrazu rolniczego czy ochrony środowiska. Park Krajobrazowy im. Dezyderego Chłapowskiego to idealny kierunek wycieczek dla amatorów turystyki rekreacyjnej i relaksu na łonie natury.