Muzeum Śremskie: muzeum regionalne z bogatymi zbiorami
Muzeum Śremskie powstało w 1991 roku. Można je znaleźć przy ul. Adama Mickiewicza. Wycieczkę do muzeum warto połączyć ze zwiedzaniem miasta – naprzeciwko podziwiać można XX-wieczną więżę ciśnień, w pobliżu ciągnie się również promenada nadwarciańska. Uwagę zwracają również dwie efektowne rzeźby autorstwa Magdaleny Abakanowicz, które w ostatnim czasie ustawiono przed budynkiem muzeum.
Historia Muzeum Śremskiego
Inicjatorem powstania Muzeum Śremskiego był Feliks Sałaciński, śremski cukiernik. Swoją bogatą kolekcję zabytkowych zbiorów zaczął gromadzić już w dzieciństwie – od 1895 roku, kiedy przypadkiem na pobliskich polach znalazł starą monetę z czasów Zygmunta III. Konsekwentnie powiększał on swoje zbiory, aż w okresie po I wojnie światowej zdecydował się otworzyć prywatne muzeum. Mieściło się ono w jego własnym domu, a prezentował w nim ponad 4000 różnych eksponatów. Natomiast po II wojnie światowej część jego obszernej kolekcji została wykupiona przez władze Śremu, co dało początek dzisiejszemu Muzeum Śremskiemu. Galeria sztuki początkowo – w momencie swojego powstania w 1976 roku – działała w kilku pomieszczeniach w dawnym ratuszu, natomiast w późniejszym czasie – w 1991 roku przeniesiono ją do obecnej siedziby przy ulicy Mickiewicza.
Różnorodne zbiory
Muzeum Śremskie to muzeum typowo regionalne, które posiada w swoich zbiorach niezwykle różnorodne pod względem tematycznym eksponaty: od zabytkowych przedmiotów lub ich replik oraz narzędzi dawnych rzemieślników, po militaria i dzieła sztuki współczesnej. Zaaranżowano tam zarówno wystawy stałe, na których zobaczyć można ponad 9000 eksponatów, jak i cyklicznie zmieniające się ekspozycje czasowe, których tematyka oscyluje od rocznic wydarzeń narodowych po historię miasta. W ofercie muzeum znajdują się również warsztaty i zajęcia edukacyjne, dedykowane głównie dla młodzieży szkolnej. Galeria jest również laureatem wielu różnych konkursów i prowadzi działalność wydawniczą.
Wśród kolekcji muzealnych na uwagę zasługuje zbiór kusz. Przedmioty te nie są wprawdzie zabytkowe, a wykonane współcześnie przez artystę, jednak każda z nich zachwyca dbałością o detale i wiernością historyczną. Ważną i relatywnie nową część muzeum stanowi również „Wideoklip do hymnu”, czyli multimedialna wystawa patriotyczna. Zaaranżowane tam systemy multimedialne, projekcje wideo i stoiska audiowizualne rozwijają temat współczesnego patriotyzmu w Polsce i jego różnych odsłon. Warto również wspomnieć o zabytkach z dziedziny numizmatyki czy pamiątkach związanych z działalnością Śremskiego Bractwa Strzeleckiego. Na wystawie znaleźć można również obrazy poznańskiego artysty Ildefonsa Houwalta – czołowego w Polsce przedstawiciela malarstwa fantastycznego oraz zbiory archeologiczne ze Śremu i okolic, które stanowią przede wszystkim gliniane naczynia pochodzące z okresu kultury łużyckiej.
Wydarzenia cykliczne
Muzeum Śremskie jest również organizatorem kilku cyklicznych wydarzeń. Wśród nich warto wymienić „Atelier fotograficzne w dawnym stylu”. Podczas tej atrakcji wiernie odtwarzany jest wygląd starego studia fotograficznego wraz z używanym wówczas sprzętem, który pozwala także nauczyć się wykonywania retro fotografii w sepii. Innym powracającym wydarzeniem jest „Książka z autografem” – podczas tych spotkań odkrywana jest historia Śremu i jego mieszkańców. Regularnie odbywają się tam również tematyczne wystawy fotograficzne oraz wernisaże i spotkania z artystami.
Dokładny adres:
Muzeum Śremskie
Adama Mickiewicza 89,
63-100 Śrem