Miejska Trasa Turystyczna po prawobrzeżnym Śremie. Idealny pomysł na weekendowy spacer
Miejska Trasa Turystyczna przebiega przez prawobrzeżny Śrem i ukazuje historyczne oblicze miasta. Zabytkowe budynki dopełnia bliskość wód Warty, która od dawna kształtowała charakter i architekturę Śremu.
Cześć 1: Przystań, Pumpenplac i pomnik dziewczynki z zapałkami
Spacer rozpoczyna się na przystani kajakowej nad rzeką Wartą. Następnie kierujemy się ulicą Kościuszki, by dotrzeć do trójkątnego placu nieoficjalnie określanego jako Pumpenplatz (lub Pumpenplac; nazwa pochodzi od niegdysiejszej publicznej pompy wodnej, która się tam znajdowała). Zbiegają się tam ulice Kościuszki i Wyszyńskiego, a znaleźć tam można zrekonstruowaną i działającą latarnię gazową. Obok niej stoi również znany w mieście pomnik dziewczynki z zapałkami.
Rzeźba prezentuje dziewczynkę z zapałkami – tytułową bohaterkę jednej z baśni Hansa Christiana Andersena. Autorem pomnika z brązu jest rzeźbiarz Piotr Garstka, a modelką była jego córka – Olga Garstka. Uroczyste odsłonięcie zrekonstruowanej latarni i pomnika odbyło się jednego dnia, a dokładniej 11 grudnia 2009 roku.
Cześć 2: budynek SBL i park miejski
Spacer kontynuujemy wzdłuż ulicy Kościuszki, a następnie skręcając w ulicę Dąbrowskiego i kolejno w ulicę Gołębią, by finalnie dotrzeć do Spółdzielczego Banku Ludowego. Jego założycielem był ksiądz i działacz społeczno-gospodarczy, Piotr Wawrzyniak. Dziś we wnętrzach banku znajduje się wystawa mu poświęcona. Budynek powstał w 1910 roku i ma w sobie elementy stylu Art Nouveau. Obierając za kierunek miejski rynek, czyli pl. 20 Października, po drodze mijamy kościół Farnego, cmentarz, probostwo i budynek dawnego aresztu. Przy śremskim rynku stoi ratusz i najstarsza kamienica w mieście, która została wybudowana w 1872 roku.
Prosto ze śremskiego rynku, kierując się ulicą Poznańską, dotrzeć można do Parku Miejskiego im. Powstańców Wielkopolskich, którego pierwsze plany pojawiły się 1891 roku. Po drodze mija się pofranciszkański kompleks klasztorny, a także Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Wybickiego w Śremie – szkołę o wieloletniej tradycji, działającą z przerwami od 1858 roku. W przestrzeni parku na uwagę spacerowiczów zasługuje pomnik Dobosza, który upamiętnia Powstańców Wielkopolskich i mini zoo. W okolicy ulokowany jest również pomnik upamiętniający mieszczący się tu dawniej Cmentarz Żydowski. Miejsce to określane czasem jako „góry żydowskie” przestało pełnić funkcję nekropolii w czasie II wojny światowej.
Część 3: Gasplatz, kościół św. Ducha i przyczółek
Idąc dalej ulicą Piłsudskiego dojdziemy do Nowego Rynku, znanego też jako Gasplatz, na którym znajduje się zabytkowa Szkoła Podstawowa nr 2, pochodząca z 1916 roku, dawniej mieściła się tam również synagoga. Nazwa tego miejsca nawiązuje to mieszczącej się tu kiedyś gazowni. Kontynuując wyprawę dojdziemy do gotyckiego kościoła pod wezwaniem Świętego Ducha. Jego wnętrze charakteryzuje styl typowy dla świątyń ewangelickich.
Miejską Trasę Turystyczną po prawobrzeżnym Śremie wieńczą pozostałości metalowo-drewnianego przyczółku mostowego, który dawniej łączył prawy i lewy brzeg miasta. Został on rozebrany w 1970 roku, a dziś funkcjonuje tam zupełnie nowy, betonowy most.