Majówka na rowerze w Śremie
Śladami Józefa Wybickiego to ciekawa trasa rowerowa, która prowadzi wzdłuż malowniczych plenerów w okolicach Śremu. Wycieczka tą ścieżką pozwala przy okazji odkryć dawkę historii podaną w przystępnej formie.
Trasa śladami historii
Trasa Śladami Józefa Wybickiego ma formę pętelki, a więc startuje i finiszuje w Śremie oraz ma długość w sumie 67,5 kilometra. Rowerzyści powinni kierować się czerwonym szlakiem rowerowym (początek jeszcze na szlaku niebieskim) i mogą spodziewać się wyprawy o średnim poziomie trudności. Na wycieczkę warto przeznaczyć nawet cały dzień.
Szlak rozpoczyna się w Śremie przy skrzyżowaniu ulicy Kilińskiego z ulicą Mickiewicza i Kolejową. Należy kierować się ulicą Kolejową aż do ulicy Fabrycznej, a następnie do ulicy Sikorskiego. Po dotarciu na ulicę Grunwaldzką należy jechać prosto aż do ulicy Puchalskiego, a następnie skręcić w prawo w ulicę Kopernika. Kolejno mija się starą żwirownię i ulicę Nowowiejskiego, a po dotarciu na ulicę Śremską skręca się na podmiejską ścieżkę rowerową. Kolejny punkt to dopiero Nochowo. Za miastem mija się kolejno Nochowo, Błociszewo, Wronowo, Gołębin Stary i Gorzyce. Następnie należy kierować się na Słonin, Czempiń, Sucharzewo, Iłówiec, Grzybno, Brodnicę i Przylepki. Ostatni etap podróży to Manieczki i Gaj wraz z finiszem w punkcie startowym w Śremie.
Atrakcyjna i zróżnicowana trasa
Warto dodać, że trasa „Śladami Józefa Wybickiego” stanowi najdłuższy szlak rowerowy, który wytyczono na terenie powiatu śremskiego. Jest to zdecydowanie zróżnicowana pod względem widoków trasa – po drodze zobaczyć można zarówno zabytki, jak i tereny przyrodnicze, np. park krajobrazowy, przypałacowe parki czy aleje kasztanowców. O atrakcyjności tej trasy stanowi również jej walor historyczny – podczas wycieczki na jednośladzie mija się miejsca związane z życiem generała Józefa Wybickiego, w tym miejscowość Manieczki, gdzie znajdowała się główna rezydencja rodziny Wybickich. W innej z mijanych miejscowości – Brodnicy znajduje się miejsce jego pochówku. Kolejno w mogile tej spoczął jego syn Łukasz i żona Estera. W dniu 11 października 1923 roku dokonano ekshumacji, a prochy Wybickiego przetransportowano do Poznania i uroczyście pochowano w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan, którą można znaleźć w podziemiach kościoła pw. św. Wojciecha.
Pałace, kościoły i inne zabytki
Wśród innych wartych uwagi punktów przystankowych na trasie można wymienić Park Krajobrazowy im. generała Dezyderego Chłapowskiego, XVIII-wieczny kościół pw. św. Michała wraz ze znajdującym się tuż obok pałacem w stylu neobarokowym, a także drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP, który powstał w 1670 roku w Starym Gołębinie.
Natomiast w Czempiniu znaleźć można neoromański kościół pw. Michała Archanioła z XIX wieku i XVIII-wieczny pałac Szołdrskich w stylu barokowym. Z kolei w Brodnicy zobaczyć można XIX-wieczny kościół pw. św. Katarzyny, gdzie znajdują się epitafia Chłapowskich oraz pusty już grób generała Józefa Wybickiego.
Na koniec w Manieczkach zwiedzić można zespół dworsko-parkowy, który powstał w 1894 roku i w którym przez jakiś czas działało muzeum poświęcone Wybickiemu, czyli chyba najsłynniejszemu mieszkańcowi tej niewielkiej miejscowości.